На Вінниччині в Іллінецькому, Гайсинському та Крижопільському лісгоспах розводять фазанів. Птахів називають «царськии». «Перепис» мисливських тварин у 2020 році зафіксував 573 фазани в угіддях цих господарств.
Про це повідомляє Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства.
Розведення фазанів - справа непроста та доволі дорога, але головне, що птахи прижились в новому ареалі, адже Вінниччина – край, непритаманний для проживання фазана, теплолюбивого, більш південного і степового птаха.
"Однак завдяки старанням лісівників держлісгоспів, які розводять фазанів та випускають у природу, а також ініціативі мисливців, які за власні кошти купують птахів, щоб випустити, «царський птах» поступово приживається у наших краях. Лісівники та мисливці випускають, а природа – приймає», - йдеться в інформації.
У відомстві розповідають, чим нині живуть лісництва, в яких розводять фазанів.
"Розводимо фазанів. потім реалізуємо, а ініціативні мисливці випускають чимало птахів в ліси. Цього року чекають тепла, щоб маточне поголів’я фазанарію розпочало нестися, і тоді буде можливість закласти яйця до інкубаторів", - розповідає мисливствознавець Іллінецького лісгоспу В’ячеслав Яворович.
Добре справи йдуть й у Оратівському лісництві Іллінецького держлісгоспу, де у вольєрі для напіввільного утримання використовують сучасні інкубатори, доглядають птицю професійні працівники фазанарію.
Мають фазанарій і гайсинські лісівники, які минулого року чотирма партіями випускали фазанів у ліс, усього понад 300 птахів. Жителі місцевих сіл говорять, що бачили «царську птицю» на околицях та городах. Цих птахів випустили на волю у "малолітньому" віці.
"Ми випускали у більшості молодняк, птахів одно- та півторамісячного віку, оскільки саме така вікова категорія має шанси встигнути адаптуватися до вільних умов. Але фазани є здобиччю для чималої кількості хижаків: лисиць, яструбів, сірої ворони, крука, бродячих собак. Минула осінь була суха для цього птаха, це негативний чинник для їхньої приживлюваності у природі. А зима – малосніжна, тому ми не могли зафіксувати за слідами чисельність птахів", - розповідає мисливствознавець Гайсинського лісгоспу Сергій Злепко.
Прижиись фазану у природному середовищі у лісах найпівденнішої межі Крижопільського лісгоспу – у Піщанському районі, на територіях Рудницького та Піщанського лісництв. Про те, як "залицяються" фазани, розповідає місцевий лісник.
"Гуляючи навесні у лісі, можна почути характерний для фазанового самця клич у шлюбний перід. Звук мало схожий на пташиний, більш нагадієнагадує ревіння", - зазначає лісник Рудницького лісництва Олег Клопотнюк.