На Вінниччині пропонують програму збереження 10 пам’яток культурної спадщини

Новини Вінниці / На Вінниччині пропонують програму збереження 10 пам’яток культурної спадщини

В управлінні архітектури та містобудування Вінницької ОВА розробили програму охорони та збереження культурної спадщини Вінницької області на 2023-2027 роки. Її мета - збереження пам'яток культурної спадщини, удосконалення ведення обліку та здійснення державної реєстрації.

Відповідний документ підготували до сесії облради. Програмою передбачено за 4 роки створити електронну базу та інтерактивну мапу пам’яток.

Отже, протягом 2023-27 років планується виготовити проектну документацію на ремонтно-реставраційні роботи 10 пам’яток культурної спадщини

Садиба у селі Тиманівка (Тульчинський район) - споруджена в кінці 19 століття у стилі історизму-еклектизму. Палац напівзруйнований, парк великий, але занедбаний. Унікальність палацу полягає в архітектурно-конструктивній цінності.

Парк у селі Лука Мелешківська поблизу Вінниці. На сьогодні з середини 19 століття зберігся парк садиби, так звана «Мала Софіївка». Парк потребує робіт зі збереження залишків колишнього палацо-паркового комплексу та впорядкування територій парку.

Комплекс споруд психіатричної лікарні (м. Вінниця). Споруджений по проекту архітектора Д.Пруссака.

Вінницька психоневрологічна лікарня ім. акад. 0.Ющенка була відкрита 25 травня 1897 року на 720 ліжок для надання спеціалізованої психіатричної допомоги населенню Південно-Західного краю.

Парк психіатричної лікарні, займає 15 гектарів, має численні дендрологічні групи із листяних та хвойних дерев. На сьогодні парк не упорядковано. Потребує робіт з відновлення та благоустрою.

Садиба у Вищеольчедаєві - «Особняк цукрозаводчика». Споруджений на березі річки Лядова, на протилежному березі якої, в селі, у другій половині 19 ст. побудований цукровий завод, власником якого був Нафтула Коган. Будівля оточена невеликим пейзажним парком, цегляна, двоповерхова, споруджена у стилі неокласицизму. Особняк вирізняється своїми інтер’єрами, насиченістю ліплення, різьбленими дверима та барельєфами. В сюжетах використані мавритансько-єврейські та українські народні мотиви. Інтер’єри залів - одні з найкращих на Вінниччині.

Садиба хірурга, анатома і педагога М.Пирогова (Вінниця). Комплекс, який включає будинок Миколи Пирогова, аптеку, сад, парк площею 20 га. На території перед будинком встановлений пам'ятник Пирогову.

Склеп-могила М.Пирогова (Вінниця). Споруджена у 1881 р. як усипальниця для збереження набальзамованого тіла видатного вченого. Над усипальницею - Свято-Миколаївська церква (І885 р.), побудована за проектом архітектора В.І. Сичугова.

Садиба у селі Чорномин (Тульчинський район). Палац у стилі пізнього класицизму збудований у 20-ті роки 19 століття родиною Чорноминських за проектом архітектора Ф.К. Боффо, який зокрема є автором проекту палацу графа Воронцова. Палац у Чорномині нагадує архітектуру Білого дому у Вашингтоні. У садибі з радянських часів розташована школа.

Садиба у селі Спичинці (Вінницький район). Палац збудований з ініціативи Генріка Тишкевича в кінці 19 століття. Палац цегляний, двоповерховий з мансардою французького типу. Особливу увагу в архітектурі палацу приділяється другому та мансардному поверхам. Місцями збереглась ліпнина, а в кабінеті дверний портал та плафон.

Садиба у селі Стара Прилука (Вінницький район). Останній власник Сергій Мерінг - впливовий представник цукроварного промислу, політичний і громадський діяч України, на початку 20 століття побудував палац у формах необароко. Інтер'єри у мавританському стилі. В палаці збереглась керамічна панель, у залі першого поверху є дерев’яна кесанована стеля. нині в колишньому палаці міститься Староприлуцька спеціалізована загальноосвітня школа-інтернат.

Також передбачено виготовити документацію на першочергові протиаварійні та консерваційні роботи об’єктів:

  • Садиба у с. Андрушівка, Вінницький район, «Палац»
  • Садиба у с. Біличин, Жмеринський район, «Палац»
  • Садиба у с. Гонорівка, Тульчинський район, «Палац»
  • Садиба у с. Гущинці, Хмільницький район, «Палац»
  • Садиба у с. Дашів, Гайсинський район, «Палац»
  • Садиба у с. Нападівка, Вінницький район, «Палац»
  • Садиба у с, Ободівка, Гайсинський район, «Палац»
  • Палац у с. Серебринці, Могилів-Подільський район

Довідка

На державному обліку перебуває 4178 об'єктів та пам'яток культурної спадщини Вінницької області: 1632 - археології, 1897 - історії, 553 - містобудування та архітектури, 96 - монументального мистецтва, 230 - щойно виявлених об'єктів культурної спадщини, які потребують наукового вивчення, класифікації, виготовлення облікової документації та подання на державну реєстрацію.