У Вінницькій області планують створити новий об’єкт природно-заповідного фонду місцевого значення геологічну пам’ятку природи - «Липовецька астроблема». У проєкті рішення облради, який подано облдержадміністрацією, зазначається, що під охорону підпадатиме 20,3 га на території Липовецької міської громади.
Перш за все зазначимо, що у 2017 році депутати облради підтримали рішення оголосити об’єктом природно-заповідного фонду місцевого значення геологічну пам’ятку природи «Іллінецький кратер» площу 17,2 га на території тодішньої Якубівської сільської ради Іллінецького району. Нині це Іллінецька громада.
Нагадаємо, Іллінецький метеоритний кратер – це одна з найстаріших астроблем Землі віком близько 400 млн років розташована поблизу містечка Іллінці на Поділлі (40 км на південний схід від м. Вінниця, у межиріччі Соб — Сібок). Наслідком зіткнення 400 млн років тому космічного тіла (за оцінками з масою близько 40 млн тонн і діаметром 230-300 м) із твердими породами українського кристалічного щита було утворення метеоритно-вибухового кратера з первісним діаметром близько 7 км і глибиною до 600-800 м.
Це місце на Поділлі несе на собі відбиток події планетарного масштабу. Метеорит, який уже від тертя об атмосферу розігрівся до температури плавлення, після удару об землю, вибухнув. Вивільнену при цьому енергію, як стверджується у деяких публікаціях, можна порівняти з вибухом 120-мегатонної бомби. Температура сягала 4-5 тисяч градусів.
Хоча нібито Іллінці давно «поклали око» на кратер і в його назві фігурує іменування міста, Липовець вирішив, що теж має право на свою «часточку» популярності. Мабуть, так і з’явилася саме «Липовецька астроблема», яка розташована в межах Іллінецького кратера.
«Оголосити об’єктом природно-заповідного фонду місцевого значення геологічну пам’ятку природи «Липовецька астроблема» орієнтовною площею Вінницького району, без вилучення із користування», — зазначено в проєкті рішення.
Аби тільки туристи не плутались…