На Вінниччині 4-річний хлопчик отруївся консервованими грибами. У більшості випадків отруєння в області люди не могли відрізнити їстівні та отруєні гриби

Новини Вінниці / На Вінниччині 4-річний хлопчик отруївся консервованими грибами. У більшості випадків отруєння в області люди не могли відрізнити їстівні та отруєні гриби

Оскільки, наприкінці вересня, у жовтні та листопаді на Вінниччині звикли масово збирати гриби, більшість державних інституцій опублікували профілактичні матеріали щодо небезпеки. Проте, як виявляється, отруюються переважно ті, кому складно відрізнити їстівні гриби від тих, які заборонено вживати в їжу.

Почнемо з того, що у поліції нагадали про заборону на відвідування лісів. Її не відмінили на Вінниччині. Чомусь. Крім того, у ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомили, що 2023 року до місцевих лікарень із підозрою на отруєння грибами госпіталізовано 11 осіб. Підтверджено лише один випадок: 4-річний хлопчик вживав консервовані гриби невідомого походження.

«Загалом у 2022 році у Вінницькій області зареєстровано 16 випадків отруєння дикорослими грибами, в результаті яких постраждали 20 осіб, з них тому числі 3 дітей, летальних випадків не зареєстровано», - йдеться у повідомленні.

Дикорослі гриби в лісах, лісосмугах та на присадибних ділянках. Серед тих, хто скаржився на симптоми отруєння, вживали сироїжки (1 особа), білі гриби (2 особи), рядовки ( 3 особи), підосиновики (1 особа), печериці ( 2 особи), опеньки (5 осіб), маслюки (1 особа), маремухи (1 особа), 4 осіб вживали суміш з різних дикорослих грибів. Всі перелічені гриби їстівні.

«Отже, причиною отруєнь, як і в минулі роки, було збирання і вживання отруйних грибів замість їстівних, недотримання технології приготування  страв. Практика довела, що більшість «грибників», які постраждали від отруєнь, не могли відрізнити їстівні  гриби від отруйних», - зазначають у «Вінницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб».

Центр громадського здоров’я України нагадує про правила споживання грибів, а також про профілактику та надання належної першої допомоги при отруєнні.

Як не отруїтися грибами:

Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.

Не купуйте гриби на стихійних ринках.

Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.

Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.

Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними.

Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.

Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.

Не куштуйте сирі гриби.

Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.

Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.

Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.

Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Симптоми отруєння грибами

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів:

  • нудота;
  • блювота;
  • різкий біль у животі;
  • діарея;
  • запаморочення;
  • підвищення температури тіла;
  • зниження пульсу;
  • задуха;
  • судоми;
  • відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
  • марення, поява галюцинацій.

За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!

Перша допомога у разі отруєння грибами

  • терміново телефонуйте до «швидкої» — загальний номер 103;
  • промийте шлунок простою водою;
  • дотримуйтеся постільного режиму;
  • пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;
  • прийміть сорбенти.

Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.

Олег Верлан

22 вересня, 2023