У селі Нагоряни Могилів-Подільського району Вінниччини відкрили музейний комплекс «Етноісторичний флай-парк». Він розповідає про історію села з його неповторними печерами, краєвидами та мегалітичною доісторичною спорудою, яку вважають «дідусем» відомого Стоунхенджу. Крім цього музей представляє багатий літопис зародження і розвитку повітроплавання-парапланеризму на Дністровських схилах, який зароджувався у 1990-х.
Як пише «День», автором ідеї створення комплексу виступив голова Вінницького обласного осередку федерації парапланеризму Сергій Шибінський. За його словами, заклад діятиме як філіал музею етнографії і народного мистецтва імені М. Руденка, що розташований у Могилеві-Подільському.
Флай-парк займатиметься туристичним розвитком громади і об’єднуватиме парапланеристів, які традиційно збираються в Нагорянах з усієї України, щоб взяти участь у змаганнях з повітроплавання «Крила Дністра».
«Нагоряни мають колосальний туристичний потенціал. Наші печери – це загадкові мегалітичної споруди, наукова цінність яких, на жаль, до цього часу недооцінена. На скелях зображено найдавніше в світі малюнкове письмо – піктограмне, таке як і у Буші, але його не досліджують, – розповідає Сергій Шибінський.
Він пояснює, що щороку, підіймаючись в небо над печерами під час чемпіонату з повітроплавання, ставив собі запитання: чому цей комплекс позбавлений уваги і що треба зробити для того, щоб про нього заговорили у світі?..
«Вирішили зробити ставку на туризм, бо ландшафт парку вражає своїми краєвидами і дозволяє створювати туристичні маршрути для різних груп, - переконує ентузіаст. - А щоб туристи відчули місцевий колорит, додали етностилю, бо в громаді мешкають талановиті, унікальні люди. Один скульптор Крижанівський чого вартий. Маю надію, що це лише початок. І наш музейний комплекс місцевого значення набуде з часом державного значення».
Наразі експозиція музею займає чотири кімнати. Експонати для її наповнення надали місцеві мешканці та представники Вінницького обласного осередку федерації парапланеризму. Працюватиме музей за кількома напрямками: науково-дослідна, фондова, експозиційна, пам’яткоохоронна діяльність, а флай-парк напрацьовуватиме туристичні маршрути, займатиметься проведенням заходів з парапланерного спорту та військово-патріотичного виховання молоді.