Замість 54-х, як було на місцевих виборах 2015 року, у Вінниці цьогоріч, скоріш за все, буде створено лише шість виборчих округів для обрання депутатів міської ради. Це, за словами представника Комітету виборців України на Вінниччині Владислава Теленя, випливає із нового виборчого законодавства.
"Виборчі округи територіальні виборчі комісії мають сформувати на наступний день після початку виборчого процесу (після 5 вересня). Якщо громади з населенням до 10 тисяч, заплановану кількість депутатських мандатів, визначених законом, ділять на три. У громадах, де більше 10 тисяч виборців, кількість мандатів ділять на 10. У Вінниці відповідно до кількості виборців має бути 54 депутати. Якщо поділити на 10, ціла частина буде 5, але закон дозволяє - від 5 до 7 округів сформувати. Менше скоріш за все не буде", - говорить В.Телень.
За його словами, у кожному окрузі може бути обрано до дев'яти депутатів:
"Ми будемо голосувати за партію і будемо вписувати у відповідний квадратик номер кандидата від цієї партії. Якщо людина проголосує за партію, але не проголосую за конкретного кандидата, ці голоси не втрачаються, вони залишаються партії і вже потім ці голоси, якщо їх вистачить на мандат, будуть перепадати тому депутату, який буде першим в основному списку".
На думку Владислава Теленя, виборча система, за якою обиратимуть цьогоріч місцеві ради, не зовсім заслуговує називатись "системою відкритих списків". Основна проблема - щоб стати депутатом, потрібно набрати не менше 25% так званої виборчої квоти.
"Всі голоси партій, які "перескочать" 5%, додаються і діляться на 54 мандата. Це - так звана виборча квота, тобто кількість голосів виборців, достатня для отримання хоча б одного мандата. Потім по кожному виборчому округу голоси всіх партій, які набрали в цьому окрузі 5%, діляться на квоту. Наприклад, партія "А" набрала в окрузі 6,5 тисяч голосів, а квота - 2 тисячі. Тобто три чоловіка від цієї партії отримують мандати, 500 голосів йдуть за загальноміський список партії. Але може трапитись, що наприклад, квота буде 2 тисячі голосів, тоді чверть квоти, яку, за законом, потрібно набрати, щоб стати депутатом, 500 голосів. А перший кандидат у партійному списку набере 430 голосів, другий - 470, тертій - 499 - він перемагає у своїй партії в цьому окрузі, але він не стане депутатом, бо не набрав чверть квоти", - зауважує В.Телень.