На двох котельнях Вінниці, які були побудовані ще наприкінці 1970-х років, встановлено сучасні установки з утилізації тепла димових газів. Модернізація за рахунок економайзерів має зекономити витрати палива та знизити рівень шкідливих викидів у довкілля.
Як повідомляє пресслужба КП «Вінницяміськтеплоенерго», модернізація реалізовано завдяки співпраці підприємства з представництвом Міжнародної організації з міграції в Україні й Агентством ООН з питань міграції в Україні.
«Наразі актуальним аспектом всього прогресивного людства є турбота про навколишнє середовище та зменшення споживання енергоресурсів. Ми вдячні представництву Міжнародної організації з міграції в Україні, Агентству ООН з питань міграції в Україні що саме наше підприємство увійшло до переліку об’єктів для впровадження сучасних енергоефективних технологій, за фінансування та реалізацію проєкту на котельнях підприємства, - зазначив генеральний директор КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» Максим Білик. - Навіть під час війни не зупиняємось впроваджувати енергоефективні заходи на об’єктах нашого підприємства задля економії паливно-енергетичних ресурсів та турбуватись про навколишнє середовище за рахунок зменшення кількості шкідливих викидів в атмосферу».
Котельні, на яких встановили економайзери, забезпечують теплом та гарячою водою прилеглі мікрорайони та обладнані водогрійними котлами з коефіцієнтом корисної дії (ККД) 88-91%. В умовах дефіциту енергоносіїв, їх високої вартості та зниження лімітів на споживання природнього газу для забезпечення діяльності підприємства, дуже важливо підвищувати ефективність використання водогрійних котлів.
Тому, одним з основних напрямків підвищення ефективності виробництва теплової енергії є використання тепла димових газів, які викидаються в атмосферне повітря. Для цього, по ходу їх руху, встановлюються додаткові поверхні нагріву, де тепло димових газів віддається теплоносію. Ці поверхні мають назву «економайзер» .
На зазначених котельнях встановлено економайзери потужністю 350 кВт (0,3 Гкал/год), тобто на кожній котельні буде додатково отримано до 350 кВт теплової енергії за годину за рахунок теплоти відпрацьованих димових газів, які раніше виходили в димову трубу. Це надасть можливість скоротити споживання газу, завдяки отриманню теплової енергії із відходів роботи котла – димових газів.
Влаштовані економайзери дозволять підвищити ККД котлів на 5%, при цьому температура димових газів знизиться на 60 °С, що призведе до економії 166 тис. м3 газу за опалювальний період по кожній котельні. При вартості газу для населення 9100 грн. за 1 тис. м3 (з розподілом і транспортуванням), а саме населення є основним споживачем теплової енергії яка виробляється підприємством, загальна економія складе понад 3 млн. грн. на рік.
Зниження використання природнього газу це не тільки економічний ефект, а і зменшення викидів забруднюючих речовин та парникових газів в атмосферне повітря.
Розрахункове зниження викидів по двом котельням складе:
- забруднюючих речовин – оксидів азоту (викликають кислотні дощі) на 0,67 тон на рік,
- оксиду вуглецю (угарний газ) на 0,17 тон на рік,
- парникових газів - діоксид вуглецю (вуглекислий газ) на 706 тон на рік.