Для вивчення питання будівництва водовідстійника неподалік села Тростянчик та масової загибелі осетрових в Ладижинському водосховищі створена робоча група Вінницької облради. Її представники 24 жовтня виїхали на місце, щоб поспілкуватися з людьми та відвідати підприємства, про які йшлося у зверненні громадян та депутатських зверненнях. У виїзному засіданні робочої групи взяли участь представники Держекоінспекції та Управління державного агентства меліорації та рибного господарства Вінницької області.
Про це повідомляється на сайті Вінницької облради.
Колективне звернення від жителів села Тростянчик про незгоду з будівництвом неподалік села водовідстійника – резервуару для технологічних вод надійшло до обласної Ради. У своєму зверненні жителі також скаржилися на можливі неправомірні дії службових осіб селищної ради під час проведення громадських слухань щодо цього будівництва.
У селі Тростянчик депутати поспілкувалися з місцевими жителями. На зустрічі також були присутні староста села, представники селищної ради, представники підприємства, яке планувало будівництво водовідстійника, та журналісти.
«Ми виїхали до вас вивчити питання. Є звернення, і ми мусимо реагувати та вивчити питання на місці. Приїхали поспілкуватися з людьми, зі старостою. Хочемо почути думку жителів, чому так сталося, що люди збунтувалися, чому вони проти цих відстійників», - повідомив керівник робочої групи Сергій Кривешко.
На зустрічі місцеві жителі запропонували депутатам відвідати уже діючий аналогічний водовідстійник підприємства, яке планувало таке будівництво. Але під час поїздки рух автобуса робочої групи перекрив екскаватор та охорона підприємства. Представники підприємства, пояснюючи це питаннями безпеки, не допускали депутатів робочої групи до об’єкту.
Робоча група відвідала також акваферму, де на початку жовтня стався масовий мор червонокнижних осетрів та білуги, що спричинило загальноукраїнських резонанс. Власник підприємства Олександр Корх розповів депутатам про те, як виявили масову загибель риби, а також про збитки, які завдано господарству.
«Купити зараз таку популяцію осетра, яка була у нас, неможливо. Білуги, які були в господарстві, - чистокровні, можуть давати дуже гарне потомство й вирощувати нове покоління. Їх у нас померло 220 кілограмів», - розповів Олександр Корх.
Загалом на підприємстві загинули 3000 рибин загальною вагою 9 тонн. Олександр Корх висловив припущення, що імовірною причиною масової загибелі риби могла стати каустична сода, яка могла потрапити у воду під час очистки фільтрів водозабірної станції приватного підприємства, що розташована вище по течії.
«Ми намагаємося направити рибу на дослідження до Євросоюзу. Наприклад, Держспоживслужба не має технічного регламента для виявлення сполук розкладання гідрооксиду натрію. Це припущення Інституту екогігієни та токсикології ім. Медведя та інституту судових експертиз в Харкові. Зараз зразки замороженої риби, за постановою слідчого, ми будемо передавати на експертизу. Сподіваємося, що причина мору рибу буде встановлена», - розповів Олександр Корх.
Власник підприємства відповів на запитання депутатів. Робоча група піднялася на катері вгору по течії до місця водозабору. Крім цього, оглянули холодильник, де зберігаються заморожена мертва риба, яку мають надіслати на експертизу до країн Євросоюзу.
«Ми виїхали на два підприємства для вивчення ситуації. У Тростянчику люди підтвердили інформацію, яку вони виклали у зверненні, - вони проти будівництва відстійників, - підсумував голова робочої групи Сергій Кривешко. – На підприємстві, де загинула велика кількість червонокнижної риби, а це осетрові та білуга, з’ясувати обставини ми не можемо. Там необхідно проводити детальну експертизу – і води, і зразків риб. Невідомо, хто це може зробити в Україні. Ми зібрали достатню кількість фактів, аби згодом вони стали частиною фахової експертизи».
Робоча група продовжує роботу. До її складу входять представники усіх фракцій обласної ради. Робоча група створена розпорядженням голови облради на підставі висновку постійної комісії з питань правової політики, регламенту, депутатської діяльності та етики, звернення керівника підприємства ТОВ «Перша Аквапромислова компанія» Олександр Корха, колективного звернення мешканців села Тростянчик, а також депутатського звернення депутата облради Ігоря Хміля.