Курс долара: чому щодня зростає і що буде з гривнею найближчим часом

Новини Вінниці / Курс долара: чому щодня зростає і що буде з гривнею найближчим часом

Коли слідкуєш за зміною курсу долара, то нібито робиш ставки. Він зростає щодня – ранком додав 30 копійок. Нацбанк підвищив його до максимуму за чотири роки. Різке зростання почалося фактично з понеділка, 24 січня. Загалом американська валюта дорожчає від початку року. Якими економічними та політичними чинниками може бути обумовлене падіння гривні та які прогнози дають експерти на перспективу? NaПарижі зібрав думки експертів.

«Нагнітання інформаційного фону навколо потенційної військової агресії позначається на падінні вартості українських активів та посиленні девальваційного тиску. Тривале збереження геополітичного напруження може вкрай негативно вплинути на очікування населення, бізнесу та інвесторів, а також стати значною перешкодою для інвестицій в економіку та ускладнювати залучення зовнішнього фінансування. У разі подальшого загострення геополітичних ризиків НБУ буде готовий до посилення монетарної політики», - заявив голови Нацбанку Кирило Шевченко під час брифінгу ще 20 січня.

Проте з цього часу нацрегулятор не втручався. Керівник попередив, що не лише загроза з півночі впливає на курс.

«Вагомим ризиком залишається також подальше розгортання світового інфляційного сплеску, у тому числі через збереження високих цін на енергоносії та продовольство. Подальша цінова динаміка у світі суттєво залежатиме від швидкості реакції провідних центральних банків на інфляційні виклики. Зволікання призведе до зростання зовнішнього цінового тиску. Натомість швидке посилення монетарної політики ключовими центробанками містить ризики більшого відпливу капіталу з країн із ринками, що розвиваються», - запевнив К.Шевченко.

Втім, пан Кирило зауважив, що НБУ «надалі використовуватиме механізм валютних інтервенцій для згладжування надмірних коливань на ринку», але поки що «ми вирішили утриматися від планових щоденних інтервенцій із купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку для поповнення резервів».

Якось так… А тим часом станом на 26 січня офіційний курс долара від Нацбанку становить 28,66 грн/долар. В обміннику американська валюта коштує близько 28,83 грн/долар. Загалом, гривня почала падати від початку року. Тоді вона коштувала 27,27 грн за долар. Тобто за 25 днів долар здорожчав на 1,39 грн. Різкий стрибок припав на 15-19 січня. Тоді американська валюта здорожчала з 27,73 грн до 28,41 грн.

Курс євро зупинився на рівні 32,30 грн/євро, в обміннику – близько 32,56 грн/євро. Різке зростання євро відбулося дещо раніше – 11-14 січня. Тоді євро здорожчав з 31,11 грн до 31,78 грн. Через кілька днів стрибок повторився і євро зріс до 32,34 грн.

Водночас, для порівняння, рік тому євро коштував 34,22 грн. Курс долара був 28,16 грн.

Що «хитає» на курс та який прогноз дають експерти? Економіст Олександр Хмелевський у коментарі «Слово і діло» наголосив, що на зростання курсу долара впливає декілька чинників.

«Насамперед – це загроза війни з Росією. Через це, як іноземні інвестори, так і вітчизняні підприємці виводять кошти з України», – пояснив експерт.

За його словами, другою причиною є енергетична криза.

«Україні зараз доводиться закуповувати вугілля, пальне, електроенергію за завищеними цінами та витрачати на це валюту. Через подорожчання газу частина підприємств України зупинилися, що призведе до скорочення експорту та зростання імпорту», – розповів Хмелевський.

Окрім цього, на його думку, на зміну курсу валют впливає і те, що нині зростає політичне напруження в суспільстві.

«Розгортається боротьба у вищих ешелонах влади, що може призвести до дострокових парламентських та президентських виборів. Також зростають протестні акції громадян, які незадоволені погіршенням соціально-економічних умов», – зазначив пан Олександр.

Тож, за прогнозом О.Хмелевського, найближчим часом девальвація гривні триватиме.

«Нещодавно долар пробив важливий рівень опору 28,6 грн за долар, який утримувався протягом кількох років. Це свідчить про те, що девальвація гривні триватиме», – наголосив він.

Економіст припустив, що в найближчі дні курс досягне 29 грн за долар, а до кінця лютого цілком ймовірно, що 30 грн за долар.

Керівник відділу аналітики ForexClub Андрій Шевчишин зазначив, що гривня впала через ескалацію геополітичної ситуації.

«Інвестори продовжують виходити із гривні, створюючи надмірний попит на валюту. До виходу нерезидентів підключаються локальні інвестори, імпортери та населення. НБУ навряд чи стримує рух, проводячи агресивніші інтервенції, зрізуючи пікові заявки. У свою чергу, традиційне для кінця місяця погашення ПДВ знижує пропозицію валюти, ускладнюючи ситуацію», – написав він на своїй сторінці в Facebook.

А.Шевчишин зазначив, що нерезиденти та інвестори продовжують виводити капітали з країни, активно скуповуючи долар. Окрім того, за його словами, проходження позначки 28,6 грн за долар активізувало імпортерів, які ціляться на валютні витрати протягом найближчих місяців (наприклад, аграрії для закупівлі добрив).

За прогнозом аналітика, найближчим часом гривня продовжить падіння до 28,9-29 грн, що є максимумом долара від 2015 року.

«Лише пом'якшення фону новин і зміна настроїв покупців зможе зламати ситуацію. Сьогодні в центрі уваги переговори «нормандської четвірки» та рішення ФРС щодо облікової ставки та супутня заява Центробанку», – написав він.

Олег Верлан

26 січня, 2022