Російські пропагандони вже ледь не по третьому колу звітують про «знищений флот українських БПЛА Bayraktar TB2». Навіть Путін нещодавно повторив за ними наратив… Так, ефектних відео з цими безпілотниками дійсно стало менше, однак чи означає це, що ворогу вдалося досягти своїх цілей?
З перших днів війни Збройні Сили України використовують розвідувально-ударні безпілотники Bayraktar TB2, однак останнім часом відео з ураженням цими «бойовими пташками» ворожої техніки майже не з’являються. Чи означає це, що ворогу вдалося знищити наші БПЛА? На думку аналітиків з Deep State, однозначної відповіді немає. І не потрібна вона…
Нагадаємо, найбільш активно розвідувально-ударні Bayraktar TB2 використовувалися саме в перший місяць війни – вони знищували ешелони з пально-мастильними матеріалами, відправляли у пекло пункти управління вогнем артилерії і ворожі ЗРК. То була особливість так званої першої фази, коли росіяни по-фраєрськи розтягували свої сили.
За перший місяць війни ці БПЛА ліквідували 57 одиниць ворожого озброєння та військової техніки, знищення більшості яких було зафіксовано на відео чи фото.
Разом з тим, з часом відео з Bayraktar TB2 стали з’являтися набагато рідше. Черговим «гучним успіхом» цих БПЛА стала операція на острові Зміїний, під час якої було знищено ворожої техніки на десятки, якщо не сотні мільйонів доларів. І знову затишшя. Чому так?
Фахівці Deep State називають декілька причин цієї тиші. Перше й найпростіше пояснення полягає в тому, що військові не повинні бути «генераторами» контенту і мають багато інших, важливіших задач.
Друге – Bayraktar TB2 активно знищував цілі, коли ворог був розпорошений, розтягував свої колони на десятки кілометрів, а ППО рашистів не могло надати адекватної відповіді по наших БПЛА. Водночас сьогодні так «спокійно» використовувати ці «пташки» не вийде – ризик втратити безпілотник під час виконання бойового завдання суттєво зріс.
Тобто – якщо раніше Bayraktar TB2 вартістю понад 5 млн доларів міг спокійно знищити ворожий танк за 3 млн доларів, то тепер ці БПЛА краще приберегти для завдання високоточних ударів по дійсно важливих цілях.
У Deep State також нагадують – не варто забувати про те, що основні втрати ворогу Bayraktar TB2 завдав не як ударний засіб, а як розвідувальний. Технічно БПЛА може виявляти цілі на відстані понад 50 км. Але на морі. На суші ефективність – до 20 км.
Тож насправді, як переконують експерти, «бойові пташки» нікуди не зникли – вони продовжують виконувати бойові задачі, зокрема допомагаючи нашій «арті» влучно нищити ворога.
Водночас той же приклад зі Зміїним демонструє, що в будь-який момент ці БПЛА можуть вдарити по ворогу, завдаючи йому досить серйозних втрат. Але нині війна більш позиційна, тому їх значення зменшилося.