На 6 червня були заплановані наступальні дії українських підрозділів. Підрив греблі та Каховської ГЕС мав зірвати плани. Проте операція, яку готували протягом пів року, розпочалась, і в ЗСУ повідомляють про перші успіхи.
Протягом тижня українські війська звільнили на Запорізькому напрямку сім населених пунктів, відновивши контроль на 103 квадратними кілометрами. Про це повідомив на брифінгу заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.
За його словами, просування українських підрозділів вглиб оборони противника становило від 3 до 6,5 км. На Мелітопольському напрямку просування українських військ відбувається південніше села Мала Токмачка і склало до трьох км. Взято під контроль 22 кв. км та звільнено село Лобкове.
На Бердянському напрямку українські воїни звільнили шість населених пунктів: Левадне, Новодарівка, Нескучне, Сторожове, Макарівка, Білогорівка. Контроль відновлено над 81 кв. км.
Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський лише повідомив, що українські воїни просуваються вперед на Вугледарському напрямку, додавши, що «знищення ворожих сил триває».
Як повідомляє Reuters, контрнаступ українських військ триває вже тиждень, але Київ задіяв лише невелику частину підготовлених підрозділів, і головні бої все ще попереду.
«Після тижня запеклих боїв справжні випробування контрнаступу Києва ще попереду, оскільки українські війська перебувають на певній відстані від головної лінії оборони Росії, а основна частина сил, підготовлених для наступу, все ще перебуває в режимі очікування», - йдеться у публікації.
Військовий аналітик з Польщі Конрад Музика каже, що наразі Україна задіяла лише 3 з 12 бригад, підготовлених для контрнаступу.
За даними аналітиків, для проведення контрнаступальної операції Україна створила 12 бронетанкових бригад, дев'ять з яких були підготовлені і оснащені Заходом. Бригада зазвичай налічує щонайменше 3500-4000 військовослужбовців. Київ також заявив, що Міністерство внутрішніх справ підготувало 8 штурмових бригад з 40 000 солдатів.
Аналітики кажуть, що основні сили України зосереджені поблизу міста Оріхів у Запорізькій області та Великої Новосілки в Донецькій області, що приблизно за 80 км на схід.
«Це може свідчити про те, що українські генерали поклали око на Токмак, окуповане місто в Запорізькій області, розташоване приблизно за 25 км від лінії фронту. Ще за 50 км розташоване місто Мелітополь. Обидва населені пункти добре укріплені», − пише Reuters.
Музика вважає, що спочатку контрнаступ просувався досить добре, але через 5 чи 6 днів після початку цієї основної фази, прогрес, схоже, зупинився. Але чому це сталося, аналітик не знає.
Reuters пише, що контрнаступ ускладняється через нестачу повітряних сил. Київ місяцями лобіював на Заході постачання винищувачів F-16, але наразі ще не отримав їх.
Також повідомляється, що російський диктатор Володимир Путін уже назвав контрнаступ Києва провальним і таким, що призвів до великих втрат.
Водночас, за оцінками Музики, Україна, можливо, втратила до 15% своїх Bradley і кілька відсотків танків Leopard 2, але не виключено і те, що деякі з цих машин українські війська забрали і відправили на ремонт.
Тим часом військовий аналітик Джек Уотлінг для дослідницького центру RUSI підкреслив, що ще занадто рано говорити про успіх чи провал наступу.
Український контрнаступ почався близько тижня тому. Але Росія до нього також готувалася і облаштувала тисячі оборонних позицій − від тимчасово захоплених територій на сході України аж до окупованого Криму: це і мінні поля, і протитанкові рови, і ряди бетонних барикад "зуби дракона", і траншеї.
Повідомляється, що ці позиції, які Reuters проаналізував за допомогою супутникових знімків у квітні, в основному зосереджені на стратегічно важливому півдні, де Київ, ймовірно, прагне перерізати російське сухопутне сполучення з півостровом і таким чином розколоти сили Кремля.