Унікальну пам'ятку культової та оборонної архітектури, сформованої ще в середньовічний час, згідно з легендами, заснований ченцями з Афону скельно-печерний оборонний монастир біля села Оксанівка на Вінниччині наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 21.08.2020 р. №2065 занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Нарешті…
У березні цього року NaПарижі писав про те, що дивовижну пам’ятку зодчества подають до Держреєстру. Наразі завідуючий сектором охорони культурної спадщини Вінницької ОДА Михайло Потупчик виклав у Facebook наказ.
Як зазначають фахівці, петрогліфи та графіті, зображені на стінах комплексу та у його печерах, є артефактами міжнародної ваги та не мають аналогів у світі. Серед зображень — хрестоподібні фігури, трикутники, ромби, зображення звірів, риб, птахів. Усього таких знаків — сотні.
Кілька років краєзнавці та історики досліджували колишній монастир, щоб виконати усі умови для підготовки документів, які дозволили надати об’єкту статус пам’ятки національного значення.
Щодо самого села, поруч з яким розташований Оксанівський печерний оборонний монастир, то його населення складають переважно люди середнього та похилого віку. Проте є надія на відродження Оксанівки (Флемінди) Ямпільського району завдяки зеленому туризму та скельному монастирю, який має приваблювати відвідувачів.