Коли знайшли на тілі кліща? Вінничанам радять перевіритись на хворобу Лайма

Новини Вінниці / Коли знайшли на тілі кліща? Вінничанам радять перевіритись на хворобу Лайма

Кінець квітня та травень — період найбільшої активності іксодових кліщів. Зустріти такого непроханого «гостя» можна не лише в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні біля будинку. Зокрема у Вінниці. Саме ця комаха небезпечна тим, що може спровокувати захворювання - кліщовий бореліоз (хворобу Лайма). У Клінічному Центрі інфекційних хвороб надають послуги з діагностики та лікування цієї недуги.

Про це повідомили у Департамент охорони здоров'я та реабілітації Вінницької ОДА.

Цю послугу у закладі запровадили минулого року.

«Забір крові на аналізи проводиться з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 15:00. У суботу працюємо з 9:00 до 15:00. Результати отримуєте наступного дня. Тестування безкоштовне за направленням сімейного лікаря. За необхідності, проконсультує лікар-інфекціоніст», - інформують фахівці.

Щоб отримати консультацію, телефонуйте за номером: +380432566423.

Як вберегтися від укусу кліща?

  • Правильний одяг - перша лінія захисту. Найбільш безпечне — світле вбрання, яке максимально закриває тіло: верх на довгий рукав, штани можна заправити в шкарпетки, взуття закрите, на голові - кепка.
  • Використовуйте спеціальні засоби — репеленти (акарициди). Вони бувають у формі спрею або мазі. Для дітей є спеціальні гіпоалергенні варіанти.
  • Уникайте високої трави.Тримайтеся ближче до центру стежки під час прогулянки лісом чи парком.

Обов’язкове правило - огляд після прогулянки 

Повернувшись додому після перебування на природі, обов'язково ретельно огляньте себе. Особливу увагу приділіть наступним ділянкам: 

  • лінія шкарпеток;
  • підколінні впадини;
  • нижня та верхня лінія білизни;
  • комір сорочки,
  • волосяний покрив на голові;
  • шкіра голови;
  • вуха.

Також обов'язково огляньте ваших дітей аналогічним чином. Подібний простий огляд займає мінімум часу, але допомагає зберегти здоров'я. Він повинен стати корисною звичкою. Одяг, у якому ви були на прогулянці, варто ретельно почистити або випрати. 

Хвороба Лайма

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) — інфекційне трансмісивне захворювання. Інфекцію переносять іксодові кліщі.

Пік захворюваності фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів. Лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща.

Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому). Сприйнятливість людей до захворювання висока.

Ймовірність укусу кліща і зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо у лісах, лісопарках тощо. Від хворого до здорової людини збудник не передається.

Хвороба Лайма може мати кілька стадій:

  • ранню локалізовану;
  • ранню дисеміновану;
  • пізню хронічну.

Рання локалізована стадія виникає через 1–30 днів (у середньому — через 7) після укусу кліща. Найчастіше у паховій чи підколінній ділянці виникає так звана ізольована мігруюча еритема. У третині випадків вона не розвивається, що значно ускладнює вчасні діагностику та лікування.

На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. Згодом зона гіперемії розширюється, а центр — блідне. У деяких випадках еритема, що зазвичай безболісна і не свербить, може бути суцільним червоним тлом.

Без лікування мігруюча еритема зберігається 2–3 тижні. У третини людей недуга завершується на цьому етапі. В інших — переходить у ранню дисеміновану стадію.

Рання дисемінована стадія виникає через 3–10 тижнів після укусу кліща і є результатом гематогенного розповсюдження збудника. На цій стадії з’являються:

  • шкірні доброякісні лімфоцитоми, множинні мігруючі еритеми;
  • запаморочення, краніальні невропатії, зокрема параліч Белла, менінгізм та менінгіт;
  • кістково-м’язові артралгії та міальгії;
  • серцево-судинні блокади.

Клінічні прояви зникають самостійно.

Пізня, або хронічна, хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження. У цьому випадку з’являються неврологічні та ревматологічні прояви з переважним ураженням кістково-м’язової системи (артрити) чи нервової (нейробореліоз, хронічний атрофічний акродерматит).

Імунітет після перенесеного Лайм-бореліозу нестерильний, можлива реінфекція із повторним розвитком захворювання. Щеплення від бореліозу не існує.

Олеся Рудницька

18 квітня, 2023