Заманливо звучить «$100/м2» у новобудові. Вінницьким атовцям кажуть, що також доведеться заплатити за побудову комунікацій та інфраструктури, але все рівно у результаті ціна залишиться «пільговою». Нібито за такими розцінками збираються будувати у Х мікрорайоні Вишеньки «для своїх» співвласники ЖБК «Захисник-Вінниця». Проте у будівельної компанії, яка має споруджувати багатоповерхівки, розрахунки дещо інші. За словами директорки ТОВ «Каскад-Бетон» Олени Голощук, навіть «пільгова» ціна - відмінна від тієї, що називають - можлива виключно за умови, що міська влада погодиться на збільшення у півтора рази кількості поверхів у будинках.
NaПарижі намагається зрозуміти, яким виглядає майбутнє Х мікрорайону Вишеньки, де двом ЖБК атовців належить половина усієї площі під забудову? Що чекає на «пайщиків»-«кооператорів» – афера, «соцпроєкт» чи звичайна забудова? У першому матеріалі редакції наведено позиції, власне, керівництва кооперативу та міської влади.
Стисло нагадаємо, що власники запевняють, що мають 8 га, тому розраховують забезпечити квартирами площею до 50 м2 по пільговій ціні 500 сімей атовців, а решта квартир буде продано на ринкових умовах. «Кооператори» вказують, що забудовувати землі довірили місцевій Групі компаній «Каскад».
Група компаній «Каскад» включає ТОВ «Проектно-будівельна компанія «Каскад», ТОВ «Каскад-Бетон», ТОВ «Каскад-Будінвест». Товариство продає житло у своїй 6-поверховій новобудові по вул. Мури по ціні від 34 250 грн/м², а в 7-поверхівці у селі Агрономічне – починаючи з 10 950 грн/м². З 2014 року компанії будують монолітно-каркасні споруди.
«Наразі ми лише взялися розробляти проєкт, - пояснила NaПарижі директорка ТОВ «Каскад-Бетон» Олена Голощук. – У нас група компаній, яка займається проектуванням, будівництвом та виробництвом бетону, має власну техніку та робітників, тож ми, дійсно, маємо власні потужності, аби побудувати житло».
За словами керівниці компанії, до проектування процес не дійшов через те, що у ЖБК не можуть «домовитися» з міською владою, а у «Каскаді» наполягають на тому, що мають намір все робити послідовно, зокрема пройти громадські слухання, а лише потім детально проектувати майбутню забудову.
«Ми запропонували спроектувати будівлі від 13 до 8 поверхів, з дворівневим паркінгом, адже інакше людей позбавлять можливості припаркувати автівку – внутрішнє подвір’я не передбачає стоянки. Я знаю, що стільки поверхів не дозволяють будувати. Сім поверхів дозволяють? Тоді однозначно ні… Жоден забудовник не погодиться на те, щоб при таких умовах певну частину віддавати по «пільговій» ціні», - пояснює пані Олена.
Вона каже, що лише за рахунок збільшення поверховості можна розраховувати на рентабельність проєкту, адже, крім усього, побудова комунікацій у полі є доволі витратною. Проте забудовниця вважає, що певний пошук компромісу можливий, тому не варто відразу відмовлятися.
Знову ж таки, якою має бути «пільгова» ціна для атовіців, вона наразі не каже. Зрозуміло, адже до детальних прорахунків справа не дійшла.
До речі, у Вінниці реалізується кілька проєктів побудови житла по пільговим цінам. За словами ГО «Спільна справа» Юрія Зикова, з грудня 2020-го розпочалося будівництво 105-квартирного будинку на вулиці Зулінського для переселенців з Донбасу.
«Будує наш ЖБК, тому вартість квадратного метру у семіповерхівці складає 9 000 гривень. Комунікації підводимо самі, а ділянку землі нам виділили. Термін будівництва – 21 місяць. Звісно, ніхто на цьому не заробляє, будуємо для себе», - пояснив переселенець з окупованої Горлівки.
Керівник ГС «Координаційна рада ветеранів АТО/ООС та волонтерів м. Вінниці» Роман Смішний згадує, як кілька років допомагав переселенцям з проектом побудови житла, поки вони не вийшли на фінішну пряму.
«У них, насправді, мінімальна ціна, яка можлива була на той час. Лише у цьому році будматеріали подорожчали на 30%. І дорожчатимуть далі. У будинку на вулиці Острозького, де ми вирішили частину квартир надати для «своїх», спочатку розраховували, що для атовців житло по «пільговій» ціні коштуватиме 12 500 грн./м2, але потім, у зв’язку з тим, що фундамент довелося підсилювати, квадратний метр подорожчав на 2 500. Іншим продавали по 16 000. За півтора роки побудували дев’ятиповерхівку. Декілька сімей військових придбали житло. Багато хто відмовився. Шість квартир ми віддали освітянам», - розповідає Р.Смішний.
Він каже, що скептично ставиться до ідеї побратимів зі 100, 200 чи навіть 300 доларів за квадратний метр, адже елементарна математика переконує у тому, що на сьогодні це нереально.
«Буду радий, якщо в когось це вийде, але, вибачте, не вірю. Давайте додамо всі витрати на дошці та порахуємо. Це не складно», - зазначає атовець.
Отже, маємо бажання сотень сімей отримати дешеве житло на Вишеньці та трохи іншу реальність.