До чергової річниці визволення України від фашистських загарбників ветеран Збройних Сил та війни Анатолій Семенець підготував до друку книгу «Грім над Південним Бугом». Роман присвячений боротьбі вінничан із фашистською окупацією у роки Другої світової війни.
«Моя книга – це детективний роман, який охоплює часовий проміжок у майже три десятиліття, – наводить слова автора Аrmyinform. – Дії починаються у Вінниці майже сто років тому, у 20-х роках минулого століття, і завершуються вже в 50-ті роки».
Головні дійові особи – брати, які після репресій та арешту батьків приїхали з Чернігівщини до родичів у Вінницю, і вже тут росли, дорослішали та отримали путівку в життя. Один із них став військовим льотчиком, пройшов всю війну та продовжив службу після неї вже у званні полковника.
Іншого, вже у перші дні його перебування на Поділлі, доля зіткнула з жорстокою бандою, яка упродовж багатьох років грабувала й вбивала людей. Згодом він став оперативником і почав ловити цю банду. У роки окупації Вінниці був підпільником, потім партизанив у Чорному лісі, а після війни надалі служив у правоохоронних органах, продовжуючи, крім іншого, полювати й на ту саму невловиму банду. Лише ватажка та його праву руку не встиг затримати підполковник, коли загинув від їхніх куль.
У сюжеті детективного роману дивовижним чином переплітаються долі десятків людей, які належать до різних верств населення, різних політичних переконань і регіонів. Тут зустрічаються розвідники у тилу ворога та підпільники, партизани і чекісти, вояки УПА та звичайні українські селяни й робітники.
Одна з частин твору присвячена повстанському руху у роки Другої світової війни та розповідає, зокрема, про такі відомі постаті українського визвольного руху, як Роман Шухевич та Василь Кук. Дії роману відбуваються відтак не лише у межах Вінницької області, а й на Тернопільщині та Станіславщині, де діяли повстанці. Через долі різних людей, більшість із яких, до речі, були реальними історичними особами, демонструється вся суміш протиріч та переконань українців у різних регіонах країни.
До речі, більшість дійових осіб – це родичі чи знайомі автора та його дружини, й історії, які він розповів у романі, дійсно мали місце, за виключенням певного авторського вимислу, покликаного об’єднати те, що, здається, поєднати неможливо.
Так, у творі змальовані образи керівника вінницького підпілля Івана Бевза, страченого нацистами, багатьох інших підпільників і партизанів, партійних функціонерів та керівників структур НКВС і МГБ, оперативників, суддів та інших чиновників довоєнної та повоєнної Вінниці.
Деякі прізвища наведено реальні, деякі, як, приміром, із зрадниками та посібниками окупантів, з етичних міркувань змінено. Адже нащадки й тих, й інших і до сьогодні мешкають у місті та можуть впізнати своїх видатних та ницих предків.
Трохи про автора. А.Семенець - тренер спортивної команди (з парашутних видів спорту) Повітряних Сил, майстер спорту СРСР. За його плечима – 5240 стрибків з парашутом. На тренерській роботі – 30 років. Він виховав не одне покоління майстрів спорту, зокрема – міжнародного класу, рекордсменів України, Європи та світу, чемпіонів та призерів змагань різного рівня.
Він прослужив у війську близько 20 років і вже понад чверть століття залишається у Збройних Силах України у статусі цивільного працівника. У 1968-му в Чехословаччині був поранений. Автор видав 5 книг – чотири збірки поезії та художньо-біографічну повість «Життя поруч зі смертю». Чотири книги – невеликим накладом, адже – власним коштом.
Свою найбільшу працю «Грім над Південним Бугом», що має понад 400 сторінок, письменник розпочав більше ніж рік тому й планував видати до 77-ї річниці визволення України від фашистських загарбників, проте свої корективи внесла пандемія. І важко хворів сам з дружиною, і переносилися терміни видання. Наразі книга зверстана та готова до виходу у світ, що заплановано за кілька тижнів.
Автор збирає кошти та сподівається на спонсорську допомогу задля збільшення накладу. І для цього є всі підстави, адже роман цікавий, легко сприймається та розрахований на широке коло читачів.