Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, звернулась в Державну регуляторну службу щодо погодження проведення позапланових перевірок 20 операторів газорозподільних мереж. За словами голови Нацкомісії Оксани Кривенко, підставою є численні звернення громадян через донарахування їм обсягів природного газу, які враховують «об’єми приведення до стандартних умов». Перевірити пропонується і ПАТ «Вінницягаз». Як заявив NaПарижі голова Вінницької ОДА Валерій Коровій, особисто він закликає вінничан не погоджуватися на умови компанії та не сплачувати зайве.
- Валерію Вікторовичу, тема ціни на газ для населення завжди актуальна. Деякі політики заявляють, що її можна зменшити у два, як у випадку з Ю. Тимошенко, чи у чотири рази, як каже С. Каплін. Давайте змоделюємо ситуацію зі зменшенням тарифу. Які наслідки чекатимуть Україну у такому разі?
- Нещодавно я запитав у представників великої компанії, яка планувала інвестувати в проект на теренах області велику суму, чому вони відмовилися, і почув прагматичний аргумент у відповідь. Непрогнозоване майбутнє й острах втратити вкладене…Як можна переконати інвестора витрачати кошти, коли один із кандидатів у президенти з великим рейтингом декларує зменшення ціни на газ?..
До речі, таким шляхом свого часу пішла Венесуела і отримала мільйон відсотків інфляції, тобто дефолт.
Уявімо, що обіцянку виконають. Це призведе до того, що МВФ відмовиться від співробітництва, а самотужки Україна не зможе обслуговувати борги перед кредиторами. У 2019 році нам віддавати 15 мільярдів доларів. Таких коштів у бюджеті немає, і наслідки неважко передбачити. Я кажу про стрімке знецінення гривні.
Стан близький до дефолту ми пам’ятаємо на прикладах 2008-го і 2014 років. Наразі немає об’єктивних причин. Але зменшення ціни на газ удвічі можна вважати свідомим спонуканням до обвалу гривні.
Розуміючи ризики і наслідки таких кроків, бізнес не інвестуватиме в економіку України кошти. Навіть заклики до зменшення ціни відвертають інвесторів і роблять підґрунтя до девальвації національної валюти.
Ми чудово розуміємо, що чергова хвиля знецінення гривні стане наслідком того, що українці не захочуть працювати за $10 на місяць і використають можливість виїхати за кордон.
- Порушуючи декілька постанов уряду, ПАТ «Вінницягаз» вимагає оплати від споживачів за використаний газ із певними «коефіцієнтами» через донарахування. Наскільки законі такі вимоги?
- Офіційно заявляю, що ці дії незаконні. Більш того, це пряме порушення рішень НКРЕКП і уряду. Я звертаюсь до населення із закликом платити лише за використаний газ, виключно по лічильнику і діючому тарифу, який встановлено на сьогоднішній день. Решта – проблема взаємостосунків ПАТ «Вінницягаз» з представниками «Укртрансгазу».
Враховуючи безпідставні вимоги, найближчим часом будуть підготовлені звернення до СБУ і прокуратури щодо дій посадових осіб місцевого ПАТ.