Політики центральноєвропейських держав і країн Балтії раніше казали про «парасольку НАТО». На міцність її не випробовували. Наразі у Технічному інституту Повітряних сил Польщі дослідили уламки ракети, знайдені поблизу міста Бидгощ, і запевняють, що мова йде про російську Х-55. Ймовірно, її випустили з літака над територією Білорусі у грудні минулого року.
Так, у Польщі не вперше знаходять уламки російських ракет. Коли «прилітало» неподалік Любліну, то вирішили запевнити, що то українська протиракета. Якщо тепер перші висновки фахівців не оскаржуватимуть, то Варшаві доведеться визнати, що ракета прилетіла не з театру бойових дій в Україні, а з білоруської території, яка де-юре не є ареною боїв. Хоча офіційної заяви може і не бути, адже вона вимагатиме реакцію Альянсу, де, можна припустити, не побажають «вступати» у конфлікт через ракету у Польщі.
Бидгощ розташований на північному заході Польщі за 450 км від білоруського кордону.
Як пише RMF FM, Інституту ВПС робить експертний висновок щодо знайдених уламків ракети для прокуратури Польщі. Справа набула розголосу наприкінці квітня, коли залишки кількаметрової ракети знайшов у лісі випадковий свідок.
Згідно з висновками, крилата ракета Х-55, найімовірніше, потрапила в Польщу через східний кордон.
Це виключає версію, яка з'явилася невдовзі після знахідки уламків, про те, що під Бидгощем знайшли ракету, випущену з польського полігону, наприклад, під час навчань або випробувань систем протиповітряної оборони. Польська армія не має таких ракет на озброєнні.
Якщо висновок офіційно підтвердиться, це означатиме, що ракета була випущена з російського літака.
У середині грудня минулого року росіяни здійснили масований обстріл української території. Серед іншого, вони використовували для атаки літаки, що базуються в Білорусі.
Тоді на радарах польських служб з'явився об'єкт, який залетів на територію Польщі з території Білорусі. Польські служби відстежували його, але втратили з поля зору поблизу Бидгоща. Це сталося приблизно за два кілометри від місця, де пізніше були знайдені залишки ракети.
Джерела, опитані журналістами, стверджують, що пошуки проводилися незабаром після грудневого інциденту, але були припинені після невдалих спроб, серед іншого, через складні погодні умови. У той час через Польщу проходив фронт з потужними хуртовинами.
Нагадаємо, польська влада поки офіційно підтвердила лише факт знахідки «військово-повітряного об’єкта», додаткових коментарів від польських посадовців не надходило.