Вінничани давно кепкують з приводу кількості торгових центрів у місті. Нібито їх забагато. Хоча, якщо з’являються нові, то є попит, і саме він диктує правила гри на ринку. І нинішня ситуація – не межа. Втім, столичні експерти переконані, що у разі завершення будівництва запланованих об’єктів та відкриття додаткових ТЦ, 370-тисячну Вінницю чекає «торгова революція».
Як зазначає ProfiDOM, за останній рік у Вінниці відкрилося 2 нових ТРЦ, один об'єкт був повністю реконструйований і збільшений, у двох ТЦ добудували нові черги. Забезпеченість торговими площами на 1 тисячу жителів міста випередила всі обласні центри України, наблизившись до столиці. За даними компанії UTG, в разі реалізації нових проєктів на ринку міста утворюється профіцит торгових площ.
У травні в Вінниці функціонував 1 регіональний, 7 окружних, 8 мікрорайонних, 13 спеціалізованих торгових центрів і 3 гіпермаркети. Сукупна площа торгових об'єктів міста становить 212 720 кв. м, або 574,3 кв. м на 1 тис. жителів, і відповідає другому місцю по Україні після Києва.
За словами керівника департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG Костянтина Олійника, у Вінниці спостерігається висока будівельна активність. У 2020 відкрилися «Епіцентр» в лайф-стайл форматі і ТЦ Smile City, була добудована нова черга ТРЦ «Петроцентр». У 2021 р концепції UTG була відкрита нова черга в ТРЦ MegaMall, повністю перебудований ТРЦ «Дастор» з ребрендіном в S)Mall.
За інформацією ProfiDOM, до кінця року очікується відкриття The Mall (GLA - 5500 кв. м) і початок будівельних робіт в ТРЦ «Бригантина» (60 тис. кв. м).
«У разі реалізації та введення в експлуатацію нових проектів на ринку міста утворюється профіцит торгових площ, що призведе до насичення ринку, спровокує відплив орендарів з морально застарілих і втрачають популярність об'єктів, зростання вакантності і корекцію ставок оренди в сторону зниження», - уточнює Костянтин Олійник.
А тепер «незалежний погляд» від редакції NaПарижі. Відносна щільність у цьому сегменті спостерігалася у Вінниці до відомої економічної кризи 2008 року. На той час загальна площа у місцевих ТЦ дозволяла ставити Вінницю на друге місце по країні і бути конкурентом у цьому показнику Києву.
Проте є інший чинник, який гальмує «приплив» орендарів – це вартість оренди квадратного метра у ТЦ. Для більшості вінницьких дрібних підприємців вона зависока. Деякі працюють на межі рентабельності, особливо з 2020-го, коли розпочався карантин, адже платити оренду їх змушували навіть, коли бутіки були зачинені.
Щодо зменшення платні, то у переважній більшості ТЦ навіть у карантинні роки вона зросла.
Ймовірно, К.Олійник орієнтується на суто математичні моделі, кажучи про «відплив» та «корекцію». Сучасні ТЦ у Вінниці зацікавлені у залученні мережевих орендарів, які спроможні платити будь-яку орендну плату. Крім того, вкладені власниками нерухомості у реконструкцію кошти потрібно «відбити», тому корекція у меншій бік не доречна.