Майже 200 реконструкторів з різних регіонів України, а також а також Польщі, Молдови, Чехії продемонстрували сьогодні на ставці Гітлера «Вервольф» під Вінницею бій за німецьке місто Вісмар, що відбувся уже перед капітуляцією німецьких військ у травні 1945 року. Так у Стрижавці завершився уже четвертий фестиваль історичної реконструкції «Жива історія: Вервольф. Вісмар 1945».
Точилася битва, кажуть реконструктори, 5 днів на клаптику 5Х5 кілометрів. Своїх позицій не хотіли здавати ні Вермахт, ні союзницькі війська. На ставці у Стрижавці у «бій» вступили німецькі війська, радянська армія, американські та британські воїни. Усі – в автентичних одностроях тих часів та з тогочасною зброєю. Стріляли навіть кулемети та гармати.
«Важко у фінансовому плані, оскільки фестиваль некомерційний, реконструктори не отримують за це кошти, ніхто не допомагає, - розповідає співорганізатор фестивалю «Жива історія», відомий вінницький реконструктор Віталій Головенько. - Усе це зроблено за власні кошти учасників фестивалю та організаторів. Звісно, за сприяння Вінницького обласного краєзнавчого музею, який надав цей майданчик, допоміг з організацією».
Загалом на організацію фестивалю пішло близько 200 тисяч гривень. Тільки набоїв кожен із двохсот учасників вистріляв щонайменше по 20. Мінімум сотню набоїв вистріляв кулемет, по 20 пострілів зробили гармата та міномет.
Уся зброя – унікальна та автентична – часів Другої світової війни, знайти її було важко, але, каже Віталій Головенько, для українських реконструкторів немає нічого неможливого:
«Було дуже багато незвичної для нас зброї, оскільки брали участь «британці», «американці» та «французи» - вони використовували зброю саме своїх підрозділів. На наших теренах такої зброї не було, але хлопці її знайшли і використовували під час реконструкції».
Дещо незвично виглядали й «британські військові» у виконанні реконструкторів одного зі столичних клубів. Особливо цікавий атрибут їхніх одностроїв – шотландський кілт. Насправді ж, каже учасник фестивалю із Києва Сергій Марченко, носили його британські воїни за бажанням:
«Я представляю британських парашутистів, конкретніше – планеристів, які відразу висаджувалися на планерах. Однострій увесь справжній – із тих часів, але збирав його частинами впродовж багатьох років. Черевики тільки сучасні, бо оригінальні маю, але в них дуже важко ходити, вони дуже важкі».
Варто додати, що цьогоріч фестиваль історичної реконструкції на «Вервольфі» відвідало чимало гостей: по завершенню автівки ще довго не могли роз’їхатись вузькою вулицею, що веде до ставки.