Росія розробила правові механізми реформування Ленінградського військового округу в рамках широкомасштабних військових реформ. Це може свідчити про підготовку до конфлікту з НАТО на півночі Європи.
Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).
Як зазначається у звіті, 8 жовтня був опублікований підготовлений Міноборони Росії проект указу президента, яким пропонується позбавити Північний флот (СФ) статусу «міжвидового стратегічного територіального об'єднання».
Російські державні ЗМІ зазначили, що ця пропозиція вказує на те, що Північний флот більше не буде окремою військово-адміністративною одиницею, що дорівнює військовому округу. Це передбачає, що Північний флот і чотири регіони (Республіка Комі, Архангельська і Мурманська області, а також Ненецький автономний округ), що входять до його складу, будуть передані до складу реформованого Ленінградського військового округу.
Російський військовий аналітик Юрій Федоров зазначив, що відновлення Ленінградського військового округу говорить про те, що Росія готується до можливих конфліктів з країнами Балтії, які є членами НАТО. На цього наголошують аналітики ISW.
За даними інституту, Сергій Шойгу запропонував відтворити Московський та Ленінградський військові округи на базі Західного військового округу (скасувавши зміни 2010 та 2014 років) у грудні 2022 року та підтвердив, що станом на серпень 2023 року ці військові округи перебували у стадії формування.
«Рішення Міноборони про перерозподіл зброї масового ураження вказує на те, що Росія бачить необхідність реструктуризації своїх сил, що протистоять НАТО, у тому числі на кордоні з Фінляндією, хоча залишається незрозумілим, як Росія зможе мобілізувати, навчати та організовувати ці сили у нові з'єднання рівня військових округів», - зазначають аналітики ISW.
Нагадаємо про події, які відбулись нещодавно. У квітні цього року Фінляндія офіційно стала членом НАТО, після чого кордон Альянсу з РФ зріс на 1340 км. У серпні С.Шойгу заявив, що Росія нарощуватиме свої війська на західних кордонах.
Однак це лише слова, адже насправді Росія була змушена відвести більшу частину військ із цього регіону та кинути їх на український фронт. Зокрема Москва забрала від кордону з Норвегією близько 80% своїх військових сил. Військові частини поруч з фінляндським кордоном теж спорожніли.
З іншого боку, будь-яку напругу на північних кордонах росіяни використають, як фактор відволікання уваги НАТО від війни в Україні. Скоріш за все, у Москві розраховують, що таким чином Альянс зменшить військову підтримку Києва, щоб посилити свою присутність у Балтії та районі Баренцова моря. Фактично Путіну потрібна імітація конфлікту.
Навіть за таким розкладом на «шахівниці» Кремль може припуститись глобальних прорахунків, адже Україна не погодиться на тимчасове перемир’я, яке так потрібне Москві.