Деякі вінницькі провайдери дозволяють відвідувати заборонені російські сайти із санкційного списку

Новини Вінниці / Деякі вінницькі провайдери дозволяють відвідувати заборонені російські сайти із санкційного списку

Періодично держоргани зазначають, що деякі провайдери на Вінниччині не блокують російські платформи із санаційного списку. Проте силовики намагаються засекречувати назву порушника. Як виявляється, серед вінницьких регіональних провайдерів таких достатньо багато. Лабораторія цифрової безпеки перевіряла ситуація протягом двох місяців минулого року та констатує жахливу ситуацію.

Періодично держоргани зазначають, що деякі провайдери на Вінниччині не блокують російські платформи із санаційного списку. Проте силовики намагаються засекречувати назву порушників. Як виявляється, серед вінницьких регіональних провайдерів таких достатньо багато. Лабораторія цифрової безпеки перевіряла ситуація протягом двох місяців минулого року та констатує жахливу ситуацію.  

Команда спеціалісток та спеціалістів у сфері цифрової безпеки та свободи Інтернету вивчала ситуацію наприкінці 2019-го. Аналіз дозволяє зазначати, що найбільшу кількість сайтів із санкційного списку (понад 270) у листопаді 2019 блокували загальноукраїнські інтернет-провайдери “Київстар”, “Воля” та “Датагруп”, а також криворізький провайдер GTU Network та краматорський “Сателіт Сервіс”. У грудні 2019 до них також приєднався луцький провайдер “Люкс Лінк”.

Такими є результати вимірювань інтернет-блокувань, проведених Лабораторією цифрової безпеки у листопаді (293 сайти у 57 провайдерів) та грудні (299 сайтів у 54 провайдерів) 2019 року.

Ця тенденція лишається незмінною з попередніх місяців.

Найменшу кількість сайтів (21 в листопаді, 13 у грудні) блокував один із полтавських провайдерів.

Деякі українські провайдери не блокували також популярні російські платформи «Одноклассники», mail.ru, yandex.ru, що входять в ТОП-25 найвідвідуваніших українцями сайтів. Так, протягом усього листопада сайт «Одноклассники» був доступний в окремих провайдерів Одеси та Вінниці, а також частково в окремих провайдерів Рівного та Запоріжжя. Mail.ru був протягом усього листопада доступний в окремих провайдерів Вінниці, Одеси та Запоріжжя, частково - в одного з провайдерів Ужгорода. Vk.com був доступний протягом тижня в окремих провайдерів Херсона, Рівного, Вінниці та Запоріжжя. Yandex.ru - доступний весь місяць в одного з провайдерів у Черкасах та Дніпрі, а також два тижні у Львові

У грудні сайт «Одноклассники» був доступний протягом тижня в окремих провайдерів Вінниці та Запоріжжя. Vk.com доступний принаймні один тиждень в окремих провайдерів Миколаєва, Вінниці,  Хмельницького, Рівного, Ужгорода . Yandex.ru в окремих провайдерів Черкас, Дніпра, Одеси, Сум. Mail.ru - в окремих провайдерів  Ужгорода, Вінниці, Запоріжжя.

Лабораторія цифрової безпеки за підтримки Open Technology Fund перевірила доступність 299 сайтів, які внесені до санкційних списків РНБО, на 57 інтернет-провайдерах у 22 містах України за допомогою програмного забезпечення OONI, призначеного для визначення інтернет-цензури, масового стеження та маніпуляцій інтернет-трафіком.

Повні дані і замірів інтернет-блокувань, зібрані Лабораторією цифрової безпеки у листопаді і грудні 2019 р., доступні тут: листопад, грудень.  

Нагадаємо, 15 травня 2017 р. президент П. Порошенко ввів у дію перше рішення РНБО про санкції №133/2017, яке, зокрема, містить «заборону Інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів», серед яких популярні соціальні мережі Вконтакте, Однокласники, сервіси Яндекс, Mail.ru та ін. Пізніше було введено в дію ще два рішення РНБО №126/2018 та №82/2019, які містили інформаційні сайти т.зв. ДНР/ЛНР, Криму, Росії та ін. Українські правозахисні та медійні організації неодноразово закликали відмовитись від неправомірних обмежень інтернету та використовувати законні і прозорі способи боротьби з російською пропагандою та кібератаками.