Чи святкувати 8 березня? Суспільство розділилося та не знає, які права жінок вітати тюльпанами та мімозою

Новини Вінниці / Чи святкувати 8 березня? Суспільство розділилося та не знає, які права жінок вітати тюльпанами та мімозою

Через декомунізацію, деколонізацію та війну в українському суспільстві з наближенням весни вчергове постало актуальне питання – чи святкувати Міжнародний жіночий день імені соціалістки Клари Цеткін? Звісно, відповідь мають дати люди. Проте більшість прихильниць та противниць подарованих тюльпанів та мімози не знають передісторії та смислу свята.

Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

Спробуємо стисло нагадати. Все почалось з американських соціалістів, які вивели на вулиці США жінок, щоб вимагати право голосувати та отримувати більшу зарплатню. Дотримуючись офіційної версії започаткування свята, яку шанують у сучасних РФ та Україні, можна додати, що у 1910 році в Копенгагені на Міжнародній конференції жінок відома діячка німецької соціал-демократії Клара Цеткін запропонувала щорічно відзначати Міжнародний жіночий день. Дату вона не назвала. З 1911 року жіночий день почали відзначати у Німеччині, Австро-Угорщині, Данії й Швейцарії.

Перше святкування жіночого дня в Німеччині відбулося 19 березня в ознаменування Березневої революції 1848 року в Пруссії. Потім жіночий день у різних країнах відзначали 2, 9 та 12 березня, а також 2 і 12 травня.

Дата 8 березня прийшла в міжнародний лівий рух з Росії. У 1917 році в цей день (23 лютого за старим стилем) почався страйк робітниць ткацьких фабрик у Петрограді з вимогами «Хліба й миру!» (тривала Перша світова війна), який переріс у революцію. Тиждень по тому російський імператор зрікся престолу, а тимчасовий уряд надав жінкам право голосу.

Тепер згадаємо історію походження, яку у СРСР відкинули, адже, як відомо там «сексу не було». У 1857 році в Нью-Йорку жінки дійсно протестували, але це були не текстильниці як подають у сучасному офіціозі, а повії. Представниці найдавнішої професії вимагали виплатити зарплату матросам, які користувалися їхніми послугами, але не мали грошей заплатити.

Далі, 8 березня 1894 року у Парижі повії знову провели демонстрацію. Цього разу вони вимагали визнати їхні права нарівні з тими жінками, які шиють одяг чи печуть хліб, та заснувати спеціальні профспілки. Акції повторилося і в 1895 році в Чикаго, і в 1896 в Нью-Йорку - незадовго до пам'ятного з'їзду суфражисток в 1910, де і було вирішено оголосити цей день жіночим та міжнародним за пропозицією Цеткін.

До речі, і сама Клара проводила такі акції. Все в тому ж 1910 разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії повій замінили на «трудящих жінок».

Що було далі? У 1975 році Генасамблея ООН проголосила 8 березня днем святкування досягнень жінок у всіх сферах життя і протесту проти пережитків нерівноправ'я. У постарадянських країнах (крім Балтії) цей день залишається вихідним. Також – на Кубі, в Монголії, Еритреї, Уганді, Анголі, Замбії, КНДР, В’єтнамі, Лаосі, Камбоджі, Буркіна-Фасо. А приміром, у Китаї 8 березня жінкам дозволяють працювати не 8 годин, а чотири.  

Олег Верлан

1 березня, 2023