У Вінниці з року в рік майже кожен з батьків, що приходить на батьківські збори, налаштовує себе по завершенню обговорення успішності малечі на те, що йому необхідно буде оплатити чи то нові штори, чи ремонт в класі та спортивному залі. Та чи законно "вимагати" кошти з батьків на утримання навчального закладу?
Як повідомляє «Українське право», згідно законодавства України, а саме ст. 61 Закону України «Про освіту» навчальний заклад, котрий отримує фінансування з державного бюджету, не має права вимагати від батьків школярів гроші на ремонт школи чи придбання меблів.
Про це також нагадав начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві Станіслав Куценко:
«Фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування. Цими додатковими джерелами справді можуть бути гроші батьків-благодійників. Але виключно на добровільних умовах. Проте не може бути так, що батькам на зборах оголошують суму, яку треба здати, як це буває. Адже відомі випадки, коли на зборах просять від 100 до 1000 грн. на різного роду речі, які купують для класу. Чи то нові пластикові вікна та двері, чи фарбу для ремонту. Якщо у школі вимагають так званих «добровільних» внесків у ледь не примусовому порядку, батькам слід об’єднатися, звернутися до місцевої влади, а якщо не подіє – до прокуратури міста із відповідною заявою, де вказати усі обставини справи», – зазначає Куценко.
Більш того, мер Вінниці Сергій Моргунов колись запевняв, що школи забезпечуються достатньо, аби не брати кошти з батьків, а педагогів обіцяв за "прохання" знайти гроші карати.
Але, є моменти, коли ініціативні батьки самовільно готові віддати власні кошти для покращення умов навчання малечі. Однак дану добровільну благодійну місію необхідно перераховувати на спеціально відкритий для цих потреб банківський рахунок або безпосередньо передавати у бухгалтерію школи, а потім отримати звіт про витрати. Адже хто знає, пішли ці кошти на штори, чи на удосконалення житлових умов класного керівника або директора школи?..
Оскільки батьки у соцмережах з вересня почали згадувати тему благодійної допомоги, то принаймні мають знати правові аспекти.