Сучасне суспільство віддає перевагу тому, хто перший заявить про «порушення». У такому випадку навіть гарантовано співчуття та симпатії громади. Подібним аргументом скористався вінницький адвокат Роман Корченюк, який 16 березня поспішив викласти у Facebook інформацію щодо обшуків у приміщенні, яке займають три місцеві ІТ-компанії. Зволікання з відповіддю силовиків призвело до того, що настрої українців відчутно «хитнулися» у бік начебто постраждалих підприємців. Лише через 4 дні у СБУ пояснили, що провайдери співробітничали з «Л/ДНР».
У Вінниці достатньо фірм, які надають свої сервери клієнтам з-за кордону. Перший гучний скандал з однією з таких компаній стався у травні 2014-го, коли з’ясувалося, що вінницька компанія надавала власні потужності хакерам з Росії, які «атакували» сервер Центрвиборчкому України.
Нещодавно – 21 лютого 2018 року – активісти «Нацкорпусу» провели показову акцію. Молоді люди змусили керівництво хостингової компанії FastVPS відмовитися від надання серверу для одного з пропагандистських сайтів з «новоросією» у назві. У тій акції відчувалося «зовнішнє» керівництво спецслужби.
Коли у Вінниці 16 березня почали ширитися чутки про обшуки у офісній будівлі на Слов'янці, яку займають хостинг-фірми, здавалося, що історія повторюється. Але у прес-службі УСБУ у Вінницькій області пояснили, що коментар щодо подій згодом має з’явитися на сайті Служби. Слідчі дії проводилися за рішенням Шевченківського суду Києва, а керували заходом столичні співробітники.
Час було упущено. Втім адвокат Роман Корченюк не чекав офіційної інформації. З його допису у соцмережі стало зрозуміло, що постраждали «ІТ-компанії (Pillar, iPan, Vinconet, - прім. авт.), які працюють, надають послуги, створюють продукт для різних іноземних замовників, які розраховуються з українськими ІТ-компаніями валютою».
Він вказав, що «з цієї валюти сплачуються податки, заробітна плата і знову податки, і ці кошти витрачаються на території України», що «ці компанії оживляють економіку нашої держави». Натомість співробітники СБУ і прокуратури «приїхали з ухвалою одного з київських судів… з метою вилучення електронних носіїв інформації, що використовуються для функціонування та адміністрування чотирьох сайтів», а також зазначив низку, на його думку, порушень. Вінничанин опублікував і фото з обшуку.
Якщо зазвичай адвокати полюбляють працювати у тиші, не залучаючи пресу, то у даному випадку Р. Корченюк обрав інший шлях. Він наголосив, що дії силовиків призвели до «зриву виконання іноземних контрактів» та «знищення підприємств», які залишилися без техніки. Адвокат навіть наголос зробив на припущенні, що мета СБУ у «знищенні роботи компаній, а не на виявлення доказів». Також він вказав, що знищено більше 100 робочих місць.
«Як ми пам’ятаємо, один спеціаліст ІТ-індустрії забезпечує навколо себе близько 5 робочих місць. Це означає, що з вчорашнього дня 500 робочих місць канули в Літу», - написав Р. Корченюк, так і не поясняючи, з чим пов’язаний обшук.
Фото і відео обшуку NaПарижі раніше публікувало.
При дивній відвертості адвоката у вінницькому ІТ-кластері зазначили, що жодна з вище згаданих компаній не надала офіційну позицію по обшукам. Тобто постраждалі вирішили витримати паузу.
Коли про гучну «справу айтішників» у Вінниці розповіли десятки загальноукраїнських ресурсів, на сайті СБУ 20 березня з’явилося роз’яснення. Не вчасно, але можливо, що влучно. За інформацією Служби, блоковано «фінансові операції з тимчасово окупованими територіями».
Кримінальне провадження відкрито за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 200, ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 205, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 258-5, ч. 2 ст. 258-5, ч. 3 ст. 258-5, ч. 2 ст. 364 КК України. У рамках дослідження справи встановлено, що «одна з вінницьких комерційних структур забезпечує приймання платежів з РОS–терміналів, які функціонують у так званих «Д/ЛНР» та тимчасово анексованому Криму, а також з інтернет-ресурсів небанківських фінустанов».
Також у СБУ є документальні докази того, що вінницька фірма здійснювала «безпосередню технічну підтримку та обслуговування серверів, задіяних у протиправній діяльності». Під час обшуку в офісних приміщеннях вилучена документація із доказами нелегальної діяльності платіжної системи, жорсткі диски, ноутбуки та комп’ютери.
Техніку фірм обіцяють повернути власникам у максимально стислі терміни, але після перевірки.
Чому Служба погодилася на програш у «інформаційній баталії» з адвокатом? На жаль, методи СБУ залишаються незмінними, умови роботи не сприяють тому, щоб оперативно пояснювати причини певних кроків. Тому програш Служби був прогнозованим, а дії адвоката предбачуваними.