Російського диктатора В.Путіна не хочуть чути у західному світі. Москву прирівнюють до Тегерану та Пхеньяну. Тому слова очільника Росії транслює Анкара. Президент Туреччини Р.Ердоган вже витиснув з росіян «програму мінімум», а тепер намагається закріпитися у статусі міжрегіонального лідера, зокрема в басейні Чорного моря.
Після саміту ШОС у Самарканді (Узбекистан) Ердоган сказав, що Путін нібито розуміє, що «біда обраного ним курсу велика».
В інтерв'ю газеті Yeni Şafak, згадуючи свою зустріч із російським колегою, турецький лідер зазначив, що Путін хоче угоди про мир з Києвом, але не віддавши всіх захоплених українських територій.
«Найголовніше, тут буде дуже і дуже важливе російське ставлення. В Узбекистані я зустрівся з Путіним, і у нас із ним відбулися дуже великі дискусії. І він насправді показав мені, що готовий покінчити з цим якнайшвидше. Це було моє враження, тому що те, як зараз йдуть справи, досить проблематично... Буде обмін 200 полонених за згодою сторін. Думаю, що тут зроблено значний крок уперед», – поділився Ердоган.
Проте він категорично відповів на запитання, чи варто дозволити Росії «залишити за собою частину території, забраної в України після лютневого вторгнення». За його словами, це не повинно бути частиною вирішення війни.
«Ні й безперечно ні. Коли ми говоримо про взаємну згоду, то маємо на увазі: якщо в Україні буде встановлено мир, звичайно, повернення захоплених земель стане дуже важливим. Це те, що очікується. Це те, що потрібно. Путін зробив певні кроки. Ми зробили певні кроки. Захоплені землі будуть повернуті Україні», – заявив президент Туреччини.
Те саме він сказав і щодо окупованого Росією ще у 2014 році Криму. Зокрема наголосив, що відтоді «говорить про це зі своїм дорогим другом Путіним» і просить повернути півострів законним власникам.
Нібито Путін погоджується вивести війська з частин Запорізької та Херсонської областей в обмін на Донецьку та Луганську області. Диктатор вважає, що так збереже обличчя перед росіянами, адже від початку казав про «захист народу Донбасу».
Ердоган фактично зробив чергову послугу росіянам. Москва раніше вже віддячила, «зливши» Вірменію у протистоянні з Азербайджаном, залишаючи північ Сирії, де у турків «розв’язані руки». Чому Анкара надалі виконує роль посередника? Справа не лише у тому, що Ердогану на тлі складної економічної ситуації в країні вигідно залучати російські кошти. Ймовірно, він піднімає ставки. На кону гегемонія у Чорному морі. У Туреччині чудові шанси змусити росіян «посунутися», розширивши свій вплив на Грузію, а з часом Абхазію і Крим. Мова не про анексію, а саме вплив. Саме такою може бути далекосяжна мета Ердогана. Чи розуміють це у Москві, де звикли діяти більш прямолінійно?..