Так сталося, що гречку називають «стратегічним продуктом», на вартість якого орієнтуються, коли кажуть про інфляцію. На Вінниччині є власне виробництво, проте глобалізація передбачає, що зростання цін відбувається у світі загалом. Тому не дивно, що на полицях вінницьких магазинів є широкий асортимент крупи, попиту не спостерігається, а от ціна зростає.
Гречка в Україні за рік подорожчала на 34,4% і коштує близько 32-50 грн за кілограм, в залежності від виробника. При цьому ціни продовжать збільшуватися і до кінця 2021-го. Причина у дефіциті власного продукту та підвищенням ціни на російський імпорт.
Як пояснив виданню Gazeta.ua виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий, подорожчання гречки триває щонайменше рік.
«Це пов'язано з тим, що в Україні катастрофічний дефіцит власного виробництва. З 2017 року Росія почала просувати свою гречку на український ринок», – зазначив експерт.
За 4 роки обсяги виробництва гречки в Україні впали втричі – до 60 тисяч гектарів. А мінімально необхідні об'єми для нашої держави– це 150 тисяч гектарів Називає Громовий й іншу причину зростання цін.
«Основний ареал вирощування російської гречки — це Алтайський край, вона йшла залізницею через Казахстан. Там міняли бирки і крупа заходила до нас як казахська. А з Казахстаном у нас договір про вільну торгівлю. Зараз у Росії вже піднялися ціни, вони вирівнялися з нашими. Але все таки ота найдешевша цінова категорія до 35 гривень — це російська гречка. Наші якісні торгові марки коштують 45 гривень і вище», – зазначив Сергій Громовий.
За його словами, українці почали менше споживати гречки, бо вона дорога. Зараз на одну людину припадає 2-3 кілограми на рік. Є інші замінники, більш дешеві – макарони, картопля. Норма споживання гречки на одну людину встановлена дієтологами ще з радянських часів – це майже 7 кілограмів на рік.
«Коли рік тому оголосили карантин, спостерігали ажіотажний попит у першу чергу на крупи. Це стало причиною різкого подорожчання гречки – до 26-36 гривень. Урожай 2020 року був невеликий, засіяли тільки 77 тисяч гектарів. А потреба українців – 200 тисяч тонн крупи. Відповідно відбулося здорожчання гречки», – підкреслив Сергій Громовий.