Після початку повномасштабної війни кількість біженців з України досягла безпрецедентного масштабу. За межами країни перебуває 6,2 млн українців. Урядовці очікували, що у 2023-му число тих, хто повертатиметься, перевищить кількість українців, які залишають країну, але цього не сталось. Сьогодні у Кабміні починають визнавати, що стикнуться з дефіцитом робочої сили.
«Та ситуація, з якою Україна зіткнулася сьогодні, після повномасштабного вторгнення, безпрецедентна. Зараз у нас справді велика внутрішня та зовнішня міграція», – наголосила заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна у програмі «Укрінформ: вечірній стрім».
Дані про кількість тих, хто виїхав з України, міністерство формує на основі відомостей Верховного комісара ООН у справах біженців, Євростату, мобільних операторів, аналітичних установ та Державної прикордонної служби.
Вона також розповіла, що в Україні понад 5 мільйонів зареєстрованих внутрішньо переміщених громадян. 68% українських біженців – жінки, а серед дорослих – ще більша ґендерна диспропорція. За словами Олександра Ісакова з Bloomberg Economics, якщо не вдасться переконати жінок працездатного віку повернутися, це коштуватиме Україні 10% річного довоєнного ВВП (валового внутрішнього продукту).
Варто зазначити, що це $20 млрд на рік у гіршому випадку. Український уряд має амбітні плани щодо повоєнної реконструкції, яка має подвоїти розмір економіки до 2032 року, але Міністерство економіки каже, що Україні не вистачає 4,5 млн працівників та підприємців, необхідних для досягнення цієї мети. Відомство має на меті заповнити розрив за допомогою суміші біженців, що повертаються (60% з яких мають дипломи), та іноземних талантів.
Кого мають на увазі під «іноземними талантами»? Талановиті іноземці обирають інші країни, тому в Україну можуть поїхати лише ті, в кого немає освіти та переважно і бажання працювати.