Майже 200 реконструкторів зі всієї України у суботу, 12 жовтня, у Вінниці відтворять бій Армії УНР проти військ червоної та білої російських армій. Розпочнеться реконструкція о 15-й годині на спеціальній локації у Центральному парку. Це – лише одна із багатьох яскравих подій четвертого Всеукраїнського фестивалю військово-історичної реконструкції «Вінниця – Столиця УНР», що проходитиме в обласному центрі з 10 по 14 жовтня. Приурочений фестиваль до Дня Захисника України та 100-річчя Української Революції 1917-1921 років.
За словами одного із організаторів фестивалю, відомого у Вінниці реконструктора Віталія Головенька, це - наймасштабніший такого роду захід в Україні. Сам Віталій також братиме участь у «бою». Щоправда, на боці російських «корніловців».
«Цьогорічна реконструкція бою буде певною мірою продовженням подій, які ми відтворювали минулого року – подій неподалік Умані та Бершаді. Цьогоріч покажемо бій, який відбувся, коли війська окупантів підійшли впритул до Вінниці, - розповідає Віталій Головенько. - Іноді виникають питання: для чого ми це все показуємо? Моя відповідь: те, що відбувається зараз – це відлуння того, що відбувалося 100 років тому назад. Це – невивчені уроки, якісь проблеми, які були невирішені тоді і тепер вони випливають. Військово-історична реконструкція – один зі способів зробити своєрідне «щеплення», щоб боротися із «хворобою».
Нинішня російська агресія також внесла свої корективи у проведення цьогорічного фестивалю – його присвятять пам’яті Олександра Марківа, військового реконструктора, старшого лейтенанта Національної гвардії України, який загинув 27 вересня в зоні ООС на Світлодарській дузі в бою з російськими терористами.
«Олександр Марків неодноразово був учасником вінницького фестивалю, зголосився й на цьогорічний, але трагічна смерть не дала здійснитися цьому задуму», - зауважив директор "Центру історії Вінниці" Олександр Федоришен.
Сам же фестиваль розпочнеться 10 жовтня. Цього дня у Вінницькому музеї моделей транспорту відбудеться відкриття виставки моделей техніки першої чверті ХХ століття. У кінотеатрі «Родина» пройде лекція на тему «Панцирна міць Української Революції».
А о 17.30 у цьому ж кінотеатрі відбудеться прем’єра фільму «Таємна операція». Цю стрічку два роки тому почав знімати у Вінниці режисер Валерій Шалига. Тоді фільм мав робочу назву «Замах на Петлюру». Нагадаємо, поряд із професійними акторами у кінострічці знялось і чимало вінничан-аматорів.
Наступного дня, 11 жовтня, о 12:30 в холі міської ради презентують картину А.Орльонова «Звільнення Вінниці. 1919 рік» та книгу «Біографічний словник УНР. Вінниця», яку впорядкувала Тетяна Кароєва.
Крім того, книги «Андрій Лівицький. Листування (1919–1953 роки)» та «Горе переможеним», які підготував колектив авторів спільно з Українським інститутом національної пам’яті та Галузевим державним архівом СБ України, презентують у п’ятницю о 16.30 в обласній бібліотеці імені Тімірязєва. А в креативному просторі «Артинов» о 17:30 відбудеться лекція «Бунтарі велосипедисти».
У суботу, 12 жовтня, окрім самої реконструкції бою у Центральному парку, на майдані Незалежності о 10:00 розпочнеться виставка історичної техніки в рамках проекту «Мілітарний спектр. 100 років українській броні».
А на площі Василя Стуса у цей же час розпочнеться виставка сучасної військової техніки за участі відомого підполковника Андраника Гаспаряна, командира 26-ї артилерійської бригади. Із 10-ї до 14-ї години цього дня Вінницею також курсуватиме історичний трамвайчик.
«Для відвідувачів буде відкрита біла зала будівлі колишньої міської Думи, де відбуватиметься лекція «Відбиток світової війни у жіночій моді». Ми поговоримо про роль жінки у суспільстві. Окрім лекції, тут буде і чаювання – це буде такий собі світський захід. Вимогою долучитися до цього заходу буде дрес-код. Одяг має бути вінтажний і максимально наближений до тих років 1910-1920рр. Потрапити можна буде тільки за попередньою реєстрацією. Слідкуйте за анонсом на сторінці "Центру історії Вінниці" у Фейсбуці», - розповіла співзасновниця Вінницького товариства любителів вінтажу Юлія Фіор.
У суботу, 12 жовтня, вінничани також зможуть побачити уросту ходу Захисників України. Розпочнеться вона о 14-й годині на вулиці Соборній.
Крім того, у центрі міста заплановано проведення цікавих майстер-класів.